„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: Wdrożenie Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2016-2024 Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Okno Południowej Wielkopolski”.

Fundacja Orlen uruchamia program grantowy: Moje miejsce na Ziemi!

Data publikacji:
orlen na www.webp
Masz pomysł na ciekawy projekt dla lokalnej społeczności? Rusza kolejna edycja największego programu grantowego Fundacji ORLEN - "Moje miejsce na Ziemi". Na wsparcie lokalnych inicjatyw Fundacja przeznaczy w tym roku aż 3 mln zł. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 lipca.

Program jest skierowany do lokalnych organizacji, które mają pomysł na pozytywną zmianę w swoim najbliższym otoczeniu. Zależy nam zwłaszcza na tym, by trafić do najmniejszych NGO, z niewielkich miejscowości czy wsi.

Plenerowe kino na wsi, lekcje gry w bule, gminny turniej, a nawet budowa tradycyjnego pieca do wypieku chleba, który posłuży podczas warsztatów - to tylko kilka spośród tysiąca trzystu projektów, które Fundacja ORLEN wsparła grantami w pięciu edycjach programu "Moje miejsce na Ziemi".

- Zależy nam na ciekawych, nieszablonowych projektach, które wzbogacą życie lokalnej społeczności, a jednocześnie będą odpowiedzią na ich potrzeby. Do programu mogą zgłaszać się organizacje pozarządowe, lokalne instytucje, koła gospodyń wiejskich, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, szkoły czy parafie - mówi Marta Soluch, członkini zarządu Fundacji ORLEN.

3 mln zł na granty
W szóstej edycji przyznawane będą granty w wysokości 10 000, 15 000, 20 000 i 25 000 zł na projekty związane z ekologią, sportem, bezpieczeństwem, kulturą, ochroną zwierząt czy zrównoważonym rozwojem. - W tym roku chcemy położyć szczególny nacisk na projekty przygotowane z myślą o seniorach i ich aktywizacji społecznej. Projekty skierowane do tej grupy mogą liczyć na dodatkowe punkty - mówi Małgorzata Rogowska, koordynatorka programu "Moje miejsce na Ziemi". Tegoroczna pula to aż 3 mln zł.

Integracja seniorów, teatr dla młodzieży
Jednym z laureatów poprzedniej edycji programu "Moje miejsce na Ziemi" jest "Stowarzyszenie Zwykłe Seniorki Mają Moc" z Czekanowa na Śląsku. By zaanimować lokalną społeczność, wyciągnąć z domów osoby starsze z gmin Zbrosławice i Pyskowice oraz pielęgnować lokalną tożsamość, organizacja zaproponowała projekt związany z historią powstań śląskich.

Program "Moje miejsce na Ziemi" cieszy się ogromną popularnością. W zeszłym roku organizacje złożyły blisko 2,5 tys. wniosków. Fundacja ORLEN przyznała wówczas 170 grantów.
- Jesteśmy dumni, że dzięki tym grantom w wielu miejscowościach - zwłaszcza na wsiach czy w mniejszych miastach - pojawiają się propozycje zajęć kulturalnych, sportowych, z zakresu, profilaktyki zdrowotnej czy ekologii - mówi Marta Soluch.

Więcej szczegółów TUTAJ
Wnioski do programu można składać do 31 lipca za pośrednictwem formularza on-line